Letiská Afganistan

 Krajina  Mesto  Názov letiska Kód
Afganistan Bamiyan Bamiyan BIN
Afganistan Bost Bost BST
Afganistan Chakcharan Chakcharan CCN
Afganistan Darwaz Darwaz DAZ
Afganistan Faizabad Faizabad FBD
Afganistan Farah Farah FAH
Afganistan Gardez Gardez GRG
Afganistan Ghazni Ghazni GZI
Afganistan Herat Herat HEA
Afganistan Jalalabad Jalalabad JAA
Afganistan Kábul Khwaja Rawash KBL
Afganistan Kandahar Kandahar KDH
Afganistan Khost Khost KHT
Afganistan Khwahan Khwahan KWH
Afganistan Kunduz Kunduz UND
Afganistan Kuran-O-Munjan Kuran-O-Munjan KUR
Afganistan Maimana Maimana MMZ
Afganistan Mazar-i-sharif Mazar-i-sharif MZR
Afganistan Nimroz Nimroz IMZ
Afganistan Qala Nau Qala Nau LQN
 Krajina  Mesto  Názov letiska Kód
Afganistan Sardeh Band Sardeh Band SBF
Afganistan Sheghnan Sheghnan SGA
Afganistan Taluqan Taluqan TQN
Afganistan Tirinkot Tirinkot TII
Afganistan Urgoon Urgoon URN
Afganistan Uruzgan Uruzgan URZ
Afganistan Zaranj Zaranj ZAJ

Afganistan je krajina nachádzajúca sa v južnej časti Strednej Ázie. Je to krajina s bohatou históriou, ktorá bola svedkom mnohých kultúrnych a politických zmien. Afganistan hraničí s viacerými krajinami: na severozápade s Turkménskom, na severe s Uzbekistanom a Tadžikistanom, na východe s Čínou, na juhovýchode s Pakistanom a na západe s Iránom. Vzhľadom na svoju strategickú polohu bol Afganistan po stáročia križovatkou rôznych civilizácií.

Geografia Afganistanu je veľmi rôznorodá. Dominantným geografickým prvkom je pohorie Hindúkuš, ktoré sa tiahne cez väčšinu krajiny a dosahuje výšky nad 7 000 metrov. Toto pohorie má významný vplyv na klímu a spôsob života v krajine, keďže mnohé oblasti sú ťažko prístupné. Okrem hôr má Afganistan aj rozsiahle púšte, ako je napríklad púšť Registan na juhu. Rieky ako Amudarja, Hari a Kabul sú dôležitými vodnými cestami a zdrojmi vody pre poľnohospodárstvo.

Klíma v Afganistane je prevažne suchá a kontinentálna, s veľkými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. Letá môžu byť extrémne horúce, najmä v nížinách a púštnych oblastiach, zatiaľ čo zimy sú chladné, najmä vo vyšších nadmorských výškach.

Obyvateľstvo Afganistanu je etnicky pestré. Najväčšie etnické skupiny sú Paštúni, Tadžikovia, Hazárovci a Uzbeci. Každá z týchto skupín má svoje vlastné jazyky, tradície a kultúry. Úradnými jazykmi sú paštčina a daríjčina, pričom daríjčina je formou perzštiny. V krajine existuje aj množstvo menších jazykov a dialektov, čo prispieva k jej kultúrnej rozmanitosti.

História Afganistanu je plná konfliktov a invázií. Krajina bola v minulosti súčasťou rôznych ríš, vrátane Perzskej a Mogulskej ríše. V 19. a 20. storočí sa Afganistan stal bojiskom medzi Britskou ríšou a Ruským impériom v rámci tzv. "Veľkej hry." Moderná história Afganistanu je poznačená dlhotrvajúcimi konfliktmi, vrátane sovietskej invázie v roku 1979, občianskej vojny a vlády Talibanu.

Ekonomika Afganistanu je prevažne založená na poľnohospodárstve, pričom hlavnými plodinami sú pšenica, kukurica, ryža a ovocie. Krajina je tiež známa pestovaním maku na výrobu ópia. Hoci má Afganistan bohaté nerastné zdroje, ako sú železná ruda, meď a lítium, ich ťažba je obmedzená kvôli politickej nestabilite.

Afganistan čelí mnohým výzvam, vrátane chudoby, nedostatku infraštruktúry a vzdelania, ako aj pretrvávajúcich bezpečnostných problémov. Napriek tomu má krajina bohaté kultúrne dedičstvo a krásnu prírodu, ktoré ponúkajú veľký potenciál pre budúci rozvoj.